Paylaşmanın önemi ile ilgili kompozisyon örnekleri sunduğumuz bu sayfada paylaşmak nedir, paylaşmanın önemi nedir konularının üzerinde durduk. Yardımlaşmanın ve paylaşmanın önemi ile ilgili kısa ve uzun yazılar yazdık. Her yazıya uygun bir başlık seçip kompozisyonları giriş gelişme sonuç halinde sunduk. Sizler de paylaşmanın önemi hakkında bilgilendirici metin veya deneme yazısı örnekleri hazırlayıp bize gönderebilirsiniz.

 

paylaşmanın önemi ile ilgili yazılar
Paylaşmanın Önemi

PAYLAŞMAK

     Paylaşmak, sahip olduğumuz güzel ve faydalı şeyleri başkalarına da vermek, onları mutlu etmektir. Hayat paylaşmakla güzel ve anlamlıdır. Paylaşmanın olmadığı bir dünyada sahip olduklarımızın da pek bir anlamı yoktur.

     Paylaşmak deyince aklımıza sadece somut veya maddi şeyleri paylaşmak gelmesin. Mutluluklar, sevinçler hatta acılar ve kederler de paylaşılır. Sevgi paylaşılır örneğin. Paylaştıklarımız bizden bir şey eksiltmez, aksine bize çok şey katar. Paylaştığımızda azalan şey kederlerimiz, çoğalan ise sevgidir. Her insan eşit şartlara sahip değildir. Bir insan istediği her şeye sahip olurken, başkası yoksulluk içinde yaşıyor olabilir. İşte, her şeye sahip olanlar, ihtiyaç sahipleri ile paylaştığında onları da mutlu etmiş olur. Bu nedenle paylaşmanın önemi büyüktür.

     Paylaşmaktan asla korkmamalıyız. Sahip olduklarımız ebediyen bizde kalacak değil. Ömrümüz tamamlandığında yanımıza bir çöp bile alamayacağız. O zaman yaşarken paylaşmayı, insanları mutlu etmeyi bilmeliyiz.

-SON-

 

PAYLAŞMANIN ÖNEMİ

     Paylaşmanın değerini biliyor olsaydık, günümüzde açlıkla, sefaletle boğuşan kimse olmazdı. Günümüzde ne yazık ki insanların büyük bir bölümü yoksulluk içinde yaşarken, bir bölümü ise har vurup harman savuruyor, parayı resmen israf ediyor. Bunca boş harcamaları yaparken de başka insanları ve bu insanların ihtiyaçlarını düşünmüyor.

     Halbuki zengin olan bu insanlar paylaşmanın önemini bilseydi, paylaşmanın güzel bir şey olduğunu kavrasaydı, dünya üzerinde yaşayan her insan, insana yakışır bir biçimde, açlıkla boğuşmadan yaşamını sürdürebilecektir. Özünden baktığımızda bütün insanlar aynı anne ve babadan gelmiştir, yani kardeştir. Ancak ne yazık ki bu ‘’kardeşlik’’ kavramı sadece lafta kalmış, insanlar tarafından içi doldurulmamıştır. İslam inancında paylaşmaya büyük önem verilir. 

     Zaten dinimizde yer alan kurban ve zekat gibi ibadetler tamamen paylaşmaya dayalıdır. Bu ibadetler sayesinde ihtiyaç sahipleri de bir nebze de olsa ihtiyaçlarını karşılamış olur. Paylaşmak, insanları mutlu eder. İnsanı mutlu etmek ise büyük bir erdemdir Yeri gelmişken paylaşmanın önemini anlatan güzel bir hikaye anlatmadan olmaz. 

     Derler ki zamanında babasından kendilerine miras kalan büyük bir tarlada buğday üretimi yaparak geçimlerini sağlayan iki kardeş vardır. Kardeşlerden büyüğü evli ve çocukludur. Küçüğü ise henüz evlenmemiş, bekar yaşamaktadır. Daha buğday hasadının ilk senesinde elde edilen buğdaylar ikiye bölüştürülür. Yarısı büyük kardeşin deposuna, diğer yarısı ise küçük kardeşin deposuna taşınır.

     Depodaki buğdayına bakan küçük kardeş, buğdayların ikiye bölünmesinin haksızlık olduğunu düşünür. ‘’Ben bekar biriyim, çok da ihtiyaç sahibi değilim. Oysa abim evli ve çocuklu biri. Onun benden çok daha fazla ihtiyacı var.’’ der. Sonra kendi buğdayından doldurur çuvallara. Bir anda anlaşılmasın diye her hafta bir çuval buğdayı abisinin deposuna taşır. Fakat büyük kardeş de buğdayların ikiye bölünmesinden rahatsızdır. O da şöyle düşünür: ‘’Ben zaten evliyim, çoluk çocuğum da var, beraber çalışır geçimimizi her türlü sağlarız zaten. Oysa küçük kardeşim henüz bekar. Evlenebilmek, kendisine bir yuva kurabilmek için benden daha fazla paraya ihtiyacı var.’’ 

     Sonra doldurur çuvalları ve aynı şekilde her hafta kardeşinin deposuna bir çuval buğday taşır. Neredeyse yıl boyunca buğday taşımalarına rağmen depodaki buğdayın eksilmediğini görüp şaşırır her ikisi de... Bir gün yine birbirinin deposuna buğday taşırken aynı ana denk gelirler ve sırtlarında çuvalları ile karşılaşırlar. O anda neler olduğunu anlarlar ve birbirine sımsıkı sarılırlar.

     İşte, paylaşmak böyle bir şeydir. Siz paylaştığınızda, insanlar da paylaşacaktır sizinle. Paylaşmak da tıpkı sevgi gibi çoğalan bir şeydir. Paylaşmanın tüm dünyaya yayılması dileğiyle...

-SON-

 

Paylaşmanın önemi ile ilgili kompozisyonları beğendiğinizi umarız. Sizler de paylaşmak ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümünden anında paylaşabilirsiniz. Paylaşmak güzeldir.

6 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski