Misafirperverlik ile ilgili kompozisyon örnekleri hazırladığımız bu sayfada misafirperverliğin önemi, Türk kültüründe konukseverlik, Anadolu’da misafirperverlik konuları üzerinde durduk. Misafirperverlik konulu kompozisyon örneklerinin her birine uygun birer başlık belirleyip tamamını giriş gelişme sonuç bölümlerine göre düzenledik. Sizler de misafirperverlik hakkında bilgilendirici metin, deneme yazısı örnekleri hazırlayıp bizlere gönderebilirsiniz. Bu arada misafirperverlik, konukseverlik ile eş anlamlıdır. İstediğiniz sözcüğü kullanmakta serbestsiniz.

 

konukseverlik ile ilgili kompozisyon
Konukseverlik

MİSAFİRPERVERLİK

     Misafirperverlik, misafiri sevmek, onu ağırlamaktan hoşnut olmak demektir. Anadolu’da konukseverlik, diğer adıyla misafirperverlik çok önemlidir. İnsanlar, kapısını çalan herkesi misafir olarak kabul eder ve ona güzel ikramda bulunurlar.

     Misafirperverlik, sevgi ve saygıya dayalı bir değerdir. Bu değer ancak insanların birbirini içtenlikle sevdiği ve saygı duyduğu toplumlarda gelişmiştir. İnsanlar kim olursa olsun misafirlerini ağırlamaktan, onu hoşnut etmekten, güzel ikramlarda bulunmaktan asla çekinmez. Evinde ne varsa bunu misafiri ile de paylaşır. Hatta çoğu defa belki de kendisinin kıyamadığı şeyi misafirine sunar. Misafirlikte ev sahibinin tutum ve davranışları çok önemlidir. Ev sahibi her şeyden önce misafirin kendisini iyi hissetmesini sağlamalı, misafiri ile güzel bir muhabbet içine girmelidir. Misafirin aç olup olmadığı veya başka bir ihtiyacının olup olmadığı sorulmalıdır. Misafir de elinden geldiğince ev sahibini yormamalı, amacın muhabbet olduğunu ev sahibine hissettirmelidir.

     Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan konukseverlik geleneğini her zaman yaşatmalı bu geleneği bizden sonra gelecek nesillere de aktarmalıyız. Sevdiklerimizle iletişimimizi koparmamak için onları ziyaret etmeli ve kendi evlerimizde de ağırlamalıyız.

-SON-

 

GÜNÜMÜZDE KONUKSEVERLİK

     Anadolu insanı, geçmişten beri konukseverliğe önem vermiş, kapısına gelen her kim olursa onu Allah misafiri olarak kabul etmiş ve ona saygı ve sevgide kusur etmemiştir. Ülkemizi ziyaret eden yabancı turistlerin en çok beğendiği yönlerimizden biri de Türk insanının konuksever bir millet olmasıdır. Türk insanı, insanlara yardım etmekten, onları en güzel şekilde ağırlamaktan ve ikramda bulunmaktan asla çekinmez.

     Birçok yörede konukseverlik geleneği halen en güzel şekilde yaşatılsa da ne yazık ki bu güzel değer eski önemini yavaş yavaş kaybetmeye başlamaktadır. Artık insanlar ne misafir olmaktan ne de misafir ağırlamaktan hoşlanır hale gelmiştir. Özellikle de televizyon, bilgisayar, akıllı telefon ve tabletlerin yaygınlaşmasından sonra insanlar bunlarla zaman geçirir olmuş, muhabbet edilecek bir insana ihtiyaç duymamıştır. Anadolu’da eskiden herhangi bir eve çat kapı gidilir, saatlerce muhabbet edilir, çaylar içilir ve evlere dönülürmüş. 

    Şimdi değil çat kapı gitmek, bir eve misafir olmanız için birkaç gün öncesinden haber vermeniz gerekir. Bu kişi çocuğunuz olsa dahi haber vermeden gittiğinizde garipsenir ve yadırganırsınız. İşin ilginç yanı ise misafirperverlik eskisi kadar değer görmese de ev sahipleri günümüzde çok daha fazla ikramlarda bulunmaktadır. Bir yere misafirliğe gidecek olsanız onlarca çeşit yiyeceğin; pastanın, böreğin, kekin, kurabiyenin, sarma ve dolmaların hazırlandığını görürsünüz. Bana sorarsanız, bu durum misafirperver olduğumuz değil, gösterişi sevdiğimizi gösteriyor. 

     Misafirlik kavramı bu kadar zor hale getirilmemelidir; zira misafir olmanın amacı sürekli yiyip içmek değil, muhabbet etmektir. Biri bu kadar hazırlığa girince başkası da aynı şekilde ikramda bulunmak ister. Bu da hem maddi olarak külfet hem de manevi olarak meşakkat ve yorgunluk demektir. Durum böyle olunca da insanlar misafir ağırlamaktan çekinir olmuş, evlerine kimse gelmesin diye de başkasının evine gitmez olmuştur. Oysa Anadolu konukseverliği bu değildir. Anadolu konukseverliği muhabbet ve sevgiye dayalıdır.

    Bu güzel geleneği zorlaştırmayalım. Misafirimize elbette güzel ikramlarda bulunmalıyız; ancak bunu abartmamalıyız. Abarttığımızda bu güzel geleneği yavaş yavaş öldürmüş oluruz. Tekrar hatırlatalım: Misafir ağırlamak; yiyecek içecek hazırlama yarışı değildir. Güzel bir muhabbet ortamı kurduğunuzda bir çay ve çöreğin bile eşsiz lezzeti vardır.

-SON-

 

Konukseverlik ile ilgili kompozisyon örneklerini beğendiğinizi umarız. Sizler de misafirin önemini anlatan yazılarınızı yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

2 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski