İslam Dini ile İlgili Kompozisyon

İslamiyet konulu en güzel kısa ve uzun kompozisyon örneklerini sayfamızdan okuyabilirsiniz.

İslamiyet ile ilgili kompozisyon örnekleri sunduğumuz sayfamıza hoş geldiniz. Bu sayfada İslam'ın önemi ve güzelliği, İslam ve ahlak ilişkisi gibi konuların üzerinde durduğumuz kısa ve uzun yazılar oluşturduk. Her yazıya uygun başlıklar vererek bunları kompozisyon kuralları çerçevesinde giriş gelişme sonuç bölümleri halinde sunduk. Sizler de İslam ile ilgili bilgilendirici metin, deneme yazısı veya makale örnekleri hazırlayarak bizlere gönderebilirsiniz. İyi okumalar dileriz.

 

islamiyet ile ilgili yazılar
İslam Dini

İSLAM

     İslam dini, son peygamber olan Hz. Muhammed'e (SAV) Kur’an aracılığıyla tebliğ edilen, kötülükleri yasaklayıp iyiliği emreden son semavi dindir. İslam, yalnızca Allah'ı ilah edinip ona secde etmeyi ve onun peygamberi olan Hz. Muhammed'in onun kulu ve elçisi olmaya inanmayı gerektirir.

     İslam, tamamen iyilik üzerine olan, insanların birbirini sevmesini, yalnızca Allah'a inanıp ona kulluk etmeyi emreden bir dindir. İslam dininin gerektirdikleri ne tamamen dini ibadetlerle ne de ahlak boyutuyla sınırlıdır. İslam, her ikisinin de harmanlanmış halidir. İslam dinine mensup olan bir insan hem dini vecibelerini, ibadetlerini yerine getirmelidir hem de ahlak kurallarına uymalıdır. Bu ikisinden birini veya her ikisini eksik yapan tam anlamıyla iyi bir Müslüman sayılmaz. İslam dini, bozulmamış ve güncelliğini halen korumakta olan, sonsuza kadar da koruyacak olan bir dindir. Sevgi ve barış dinidir.

     En güzel din olan İslam'ı en güzel şekilde yaşamak ve onu yaymak her Müslüman'ın görevidir. İslam'ı yaymak demek, sonsuz sevgi ve mutluluğu yaymak demektir. Bu nedenle hepimiz bu güzel dini en güzel şekilde yaşamalı ve yaşatmalıyız.

-SON-

 

İSLAM DİNİ

     İslam, Hristiyanlık, Musevilik gibi Allah tarafından gönderilen dinler, ilahi dinler veya semavi dinler olarak adlandırılır. Yüce Allah Hz. Musa, Hz. Davut, Hz. İsa ve Hz. Muhammed'e Tevrat, Zebur, İncil ve Kur'an'ı göndererek insanlara emir ve yasaklarını bildirmiştir. Bu peygamberler bir aracı görevi görüp kendilerine tebliğ edilen dini yaymaya çalışmışlardır. Bazı kutsal kitaplar veya dinler zamanla tahrip edilmiş, değişikliğe uğratılmıştır. Allah, bu durum karşısında, sonsuza kadar bozulmayacak, değiştirilemeyecek ve Allah'ın tüm emir ve yasaklarını bünyesinde bulunduran İslam'ı getirmiştir.

     İslam, Allah’tan gelen kelamların vahiy meleği Cebrail (AS) aracılığıyla son peygamber olan Hazreti Muhammed'e bildirilmesi ve bunların sonradan bir araya getirilerek Kur’an-ı Kerim’i oluşturmasıyla meydana gelmiştir. Son peygamber Hz. Muhammed, son kitap Kur’an ve son din İslam olmuştur. İslam dini, Kur’an aracılığıyla sonsuza kadar korunacaktır. Bu kutsal kitabın tek bir harfi bile ebediyen değiştirilemeyecektir. İslam dini tüm güzellikleri içinde barındıran, iyiliği emredip fenalığı yasaklayan bir dindir. İbadetler ve ahlak bütünüdür. İslam'ın kitabı olan Kur’an’da hem Allah'a nasıl ibadet edilmesi gerektiği anlatılır hem de yapılması gereken iyi şeyler ve yasaklanan kötü şeyler hkkında bilgi verilir. Bu bilgiler, eski kavimlerden örnekler verilerek anlatılır; böylece insanlar tarafından daha iyi anlaşılması ve pekiştirilmesi sağlanır.

     İslam'ın ilk şartı Allah'ın tek ilah olduğuna ve peygamber efendimizin onun kulu ve elçisi olduğuna inanıp bunu gerek sözlerimiz gerekse de davranışlarımızla tasdik etmektir. Ancak Allah'ın rızasını kazanıp cennetle mükafatlandırılmak için bu tek başına yeterli değildir. İslam'ın ve imanın diğer şartlarının da yerine getirilmesi ve ömür boyunca iyilik ve doğruluk yolunda olunması da gerekmektedir. Ancak o zaman Yüce Allah'ın istediği gibi bir kul olur ve o zaman cenneti hak edebilir, cehennem azabından kurtulabiliriz. İslam dini en güzel dindir. Bu din, insanların her iyilik yapmasını, birbirini sevmesini, yardımsever olmalarını, güçsüzü, yetimi korumasını emreder. Kişinin kendisine, ailesine veya milletine zarar verecek her türlü kötülüğü ise yasaklar.

     İslam, barış dinidir. Çok büyük zorunluluk veya saldırı olmadığı müddetçe savaştan kaçınılmasını, barışın yaşatılmasını ister. İslam inancına mensup iyi bir Müslüman her zaman iyilik yapmaya çalışır ve insanlara zarar verebilecek her türlü söz veya davranıştan uzak durur. Allah bizi yaratmış ve bize her nimetten vermiştir. Tüm bu nimetlerin karşılığında elbette bizler de ona olan borcumuzu ödemeli, hayatımızı onun istediği gibi yaşamalıyız. Bunları yaptığımızda hem bu dünyada hem de öteki dünyada mutlu olacağımız kesindir. Allah'ın verdiği aklı, iradeyi kullanmayıp hayatımızı kötülük yolunda harcadığımızda ise onun o korkunç cehennem azabına maruz kalacağımız bilmeliyiz.

     Son din İslam, Allah'ın da buyurduğu gibi sonsuza dek korunacaktır. Bu nedenle bu dini koruma gibi görevleri üstlenmek bize düşmez. Ancak bu dini en güzel şekilde yaşamak, onu yaymak hepimizin görevidir. Zaten dini Allah'ın emrettiği şekilde yaşadığımızda onu bir nevi korumuş da oluruz. Hak din olan İslamı en güzel şekilde yaşayalım. İbadetlerimizi aksatmayalım ve ömrümüzü iyilik yolunda harcayalım.

-SON-

 

İslam ile ilgili kompozisyon örneklerini okudunuz. Bunları beğendiğinizi umarız. Sizler de İslam konulu kompozisyonlar yazarak bize gönderebilir veya İslam dini hakkında görüşlerinizi yorum bölümünden anında paylaşabilirsiniz. Hepinize teşekkür ederiz.

YORUMLAR

Ad

Hikaye,2,Kompozisyon,141,Şiir,2,
ltr
item
Kısa Kompozisyon ve Hikaye Örnekleri: İslam Dini ile İlgili Kompozisyon
İslam Dini ile İlgili Kompozisyon
İslamiyet konulu en güzel kısa ve uzun kompozisyon örneklerini sayfamızdan okuyabilirsiniz.
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEhSSAI5VIZnlJkk0Tsbpb_KpMaMKk3Mu71MXZfi8yRztLfjIG3uCnVEg-HCaKSDQVsvrgw8-MSH63xulXeFac0J-p6XSrDj91QcjByAEkOfKjzx73u0FgR53eZ2oPZ_Olqn6FGmzvtaro6D8oODXOUfKJNhQaqyNr01bwiJYPe5ZF74YlF-B80e2CX8=s16000
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEhSSAI5VIZnlJkk0Tsbpb_KpMaMKk3Mu71MXZfi8yRztLfjIG3uCnVEg-HCaKSDQVsvrgw8-MSH63xulXeFac0J-p6XSrDj91QcjByAEkOfKjzx73u0FgR53eZ2oPZ_Olqn6FGmzvtaro6D8oODXOUfKJNhQaqyNr01bwiJYPe5ZF74YlF-B80e2CX8=s72-c
Kısa Kompozisyon ve Hikaye Örnekleri
https://www.kompozisyonhikaye.com/2021/12/islam-dini-ile-ilgili-kompozisyon.html
https://www.kompozisyonhikaye.com/
https://www.kompozisyonhikaye.com/
https://www.kompozisyonhikaye.com/2021/12/islam-dini-ile-ilgili-kompozisyon.html
true
7726882460355549074
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content