Tatlı dil ile ilgili kompozisyon örnekleri sunduğumuz bu sayfada tatlı dilin önemi ve gücü, insanlarla güzel konuşmak konuları üzerinde durarak çeşitli atasözleri ile zenginleştirdiğimiz kısa ve uzun yazılar oluşturduk. Tatlı dilin önemi hakkında yazdığımız kompozisyonlara uygun başlıklar seçerek her birini giriş gelişme sonuç bölümlerine uygun olarak oluşturduk. Sizler de tatlı dil konulu bilgilendirici metin, deneme yazısı örnekleri hazırlayıp bize gönderebilirsiniz.

 

tatlı dil ile ilgili kompozisyon
Tatlı Dil

TATLI DİL

     Tatlı dil, insanlarla güzel konuşmak, onları incitecek sözlerden uzak durmak demektir. İnsanlarla etkili bir iletişim kurmanın temel yolu tatlı dilli olmaktır.

     Tatlı bir dil ile, güzel sözlerle yaklaştığınız bir insan sizinle iletişim kurmaktan çekinmeyecek, sizi sevip sayacaktır.Bunu kendi üzerimizde düşündüğümüzde de durumun böyle olduğunu anlayabiliriz. Örneğin bir arkadaşımız kaba bir dille bizden bir şeyler istediğinde, ona istediğini vermek içimizden gelmez ve belki de ona cevabımız olumsuz olur. Oysa gönlümüzü okşayan tatlı sözlerle, nezaketle isterse ona istediğini büyük bir memnuniyetle veririz. Tatlı dil, sihirli bir anahtar gibidir. Yüreğine girmek istediğiniz insanın kalbini tatlı dille açabilirsiniz.

     Tatlı dil her kapıyı açar. Bu nedenle sert, kırıcı sözlerden uzak durup insanları mutlu edecek sözlerle onlara yaklaşmalıyız. Bunu başarabilirsek her insanın gönlüne girebiliriz.

-SON-

 

TATLI DİLİN ÖNEMİ

     Sözcüklerin insanlar üzerinde sihirli etkileri vardır. İnsanlara nasıl hitap etmeniz gerektiğini bilir ve onlarla güzel bir şekilde konuşursanız onların üzerinde büyük olumlu etkiler yaratabilirsiniz. Bu etkiyi yarattığınızda hem o kişinin size karşı davranışlarını olumlu yönde değiştirebilir hem de kendi isteklerinizi gerçekleştirme olanağına sahip olabilirsiniz.

     Her insan yapısı gereği biraz övülmekten, kendisine güzel sözler söylenmesinden hoşlanır. Buradaki övmekten kastımız yalakalık değildir elbette. Nitekim güzel ve gönül okşayıcı sözlerle insanları mutlu etmek yalakalık değildir ve tatlı dil sadece çıkarlarımız için kullandığımız bir şey değildir. Sadece insanlardan bir şeyler isterken değil, onlarla gündelik etkileşimde de tatlı dilli olmalı, insanları kırıp incitmekten uzak durmalıyız.

     En katı kalpli bir insanı bile sözlerinizle yumuşatabilir, onlara istediklerinizi yaptırabilirsiniz. Atalarımızın dediği gibi tatlı dil yılanı bile deliğinden çıkarabilir. Bu nedenle bir insanda istediğiniz bir davranışı oluşturmak için o insana güler yüzle, tatlı dille yaklaşmanız gerekir. Aksi bir dil, onları kırıp incitecek bir dil kullandığınızda ise istenmeyen durumlarla karşılaşırsınız ve istediğiniz davranışın oluşması iyice imkansız hale gelir.

     Örneğin çocuğuna kitap okuma alışkanlığı kazandırmak isteyen bir anne, çocuğunu bu konuda tekdit eder, kitap okuması için ona bağırıp çağırırsa çocuk bırakın kitap okuma alışkanlığı kazanmayı, içinde şayet azıcık kitap sevgisi varsa o da tamamen yok olup gidecektir. Oysa bu anne çocuğuna tatlı dille yaklaşırsa, kendisinin çok akıllı, zeki biri olduğunu, kitap okursa daha da başarılı olacağını ve anne babasının da kendisiyle gurur duyacağını söylerse, bu yaklaşım tarzı çocuğu daha iyi etkileyecek ve çocuğun kitap okuma alışkanlığı edinmesine yardımcı olacaktır.

     Sadece çocuklar için değil, tüm insanlar için aynı durum söz konusudur. Tatlı dille yaklaştığınız bir insanı ikna etmeniz, onu istediğiniz gibi yönlendirmeniz çok daha kolay olur. Kabalıktan, kırıcı sözlerden kimseye bir fayda gelmez. Kibar ve tatlı dilli insanları herkes sever ve onlara güvenir.

     Etkili ve güzel bir iletişim için tatlı dilli olmayı kişilik haline getirmeliyiz. İnsanları tatlı sözlerle mutlu etmeli, onların kalplerini kazanmalıyız. Tatlı dilin olduğu bir yerde muhabbet ve sevgi de vardır.

-SON-

 

Tatlı dilin önemi hakkında yazdığımız kompozisyon örneklerini beğendiğinizi umarız. Sizler de tatlı dilin önemini anlatan duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Yorum

Daha yeni Daha eski