Sorumluluk duygusu hakkında kompozisyon örnekleri sunduğumuz bu sayfada sorumluluklarımız ve sorumluluk bilinci üzerinde durduk. Sorumluluklarımızla ilgili kompozisyon örneklerine uygun başlıklar seçtik ve tüm yazıları giriş gelişme sonuç bölümleri halinde oluşturduk. Sizler de sorumluluk ile ilgili bilgilendirici metin, deneme yazısı, kısa veya uzun kompozisyonlar yazarak bizlere gönderebilirsiniz. Şimdi sorumluluk konulu yazıları okumaya geçelim.

 

sorumluluk ile ilgili yazılar
Sorumluluklarımız

SORUMLULUK

     Sorumluluk, her insanın bazı amaçlar uğruna yerine getirmesi gereken görevlerdir. Her insan bir amaç uğruna dünyaya gönderilmiştir. Bu amaçlara ulaşabilmenin tek yolu da sorumluluklarımızı yerine getirmektir.

     İnsan olarak, öğrenci olarak, evlat olarak birçok sorumluluğumuz vardır. Eğer sorumluluk sahibi bir insan olur, üzerimize düşen görevleri yerine getirirsek hem kendimiz mutlu olur hem de ailemize, çevremize ve milletimize fayda sağlamış oluruz. Örneğin bir öğrencinin en büyük sorumluluğu ders çalışmaktır. Ders çalışan bir öğrenci iyi bir üniversite ve meslek sahibi olur. Böylece hem vatanı için faydalı şeyler yapma imkanına sahip olur hem de kendisine ve ailesine daha refah bir ortam, daha lüks bir yaşam sunar.

     Birey olarak sorumluluklarımızı bilmeli ve bu sorumlulukları yerine getirmeliyiz. Ayrıca çocuklarımıza da henüz küçük yaşlarda sorumluluk bilinci aşılamalı, onları hayata hazırlamalıyız. Unutmayalım ki sorumluluklarımızı yerine getirmek bize mutluluk getirecektir.

-SON-

 

SORUMLULUKLARIMIZ

     Sorumluluk, üzerimize düşen görevlerdir. Bu hayatta hepimizin çeşitli sorumlulukları vardır. Her şeyden önce kendimize karşı sorumluluklarımız vardır. Sorumluluklarımız farklı alanlarda bulunabilir. Örneğin öğrenci olarak sorumluluklarımız, evlat olarak, kardeş veya abi olarak sorumluluklarımız, vatandaş olarak veya sadece insan olarak sorumluluklarımız vardır.

     Öğrenci olarak olarak sorumluluğumuz, okulumuzu önemsemek, öğretmenlerimizi dinlemek, ödevlerimizi yapmak ve ders çalışmaktır. Bu sorumlulukları yerine getiremezsek başarılı olamayız. Yine evlat olarak anne ve babalarımıza karşı sorumluluklarımız vardır. Aileyi ilgilendiren işlerde aile bireylerine yardım etmek, kendi odamızı veya yatağımızı toplamak, büyüklerimize saygılı olmak gibi sorumlulukları yerine getirmek zorundayız.

     İnsanlara karşı sorumluluklarımız ise büyüklere saygı göstermek, küçüklere sevecen davranmak, yardıma muhtaç insanlara yardım etmek gibi sorumluluklardır. Sorumluluklarımız bunlarla da bitmiyor. Doğaya karşı sorumluluklarımız var mesela. Doğayı sevmek, onu korumak, yardıma muhtaç hayvanlara yardı etmek de doğaya karşı sorumluluklarımız arasına girer. Topraklarında yaşadığımız, yiyeceğinden içeceğinden aldığımız vatanımıza karşı da büyük sorumluluklarımız vardır. Her şeyden önce çalışmalı ve vatanımız için faydalı insanlar olmalıyız. Askerlik görevi, vergi görevi gibi görevlerimiz de devletimize karşı sorumluluklarımızdır.

     Bir de inananlar için Allah'a karşı sorumluluklarımız vardır. Hepimizi Allah yaratmış ve bize çeşitli nimetlerinden vermiştir. Karşılığında ise bazı ibadetleri yerine getirmemizi ve iyilik üzerine yaşamamızı istemiştir. Allah'a karşı sorumluluklarımız onun emir ve yasaklarına uymaktır. Bunu yaptığımız takdirde hem bu dünyada hem de öteki dünyada kazanan yine biz oluruz.

     Bana göre en büyük sorumluluklarımız da kendimize karşı olan sorumluluklarımızdır. Bir insan, kendisini iyi bir şekilde yetiştirmekle, kendisine güzel bir hayat kurmakla, sağlığına dikkat etmekle sorumludur. Kendisi ile ilgili sorumluluklarını yerine getiremeyenler, çevrelerine karşı sorumluluklarını da layıkıyla yerine getiremezler. Her insanın bu dünyada amaçları vardır. 

     İnsanlar başarılı olmak, sağlıklı olmak ve varlıklı olmak isterler. Ancak tüm bunlar, sadece istemekle gerçekleşebilecek şeyler değildir. Bunların gerçekleşmesi için bazı sorumlulukların yerine getirilmesi gerekir. Örneğin hasta olmamak için sağlıklı ve zamanında beslenmeli, spor yapmalı, hava şartlarına göre uygun giyinmeli ve temizliğe önem vermeliyiz. Başarılı olmak için ise planlı olmalı, emek sarf etmeli, fedakar olmalıyız. Eğer üzerimize düşen bu sorumlulukları yerine getirmezsek istediğimiz hedefe de ulaşamayız.

     Sorumluluklarımızdan kaçmamalıyız. Eğer her birimiz üzerimize düşen sorumlulukları eksiksiz bir şekilde yerine getirirsek hem kendimiz daha mutlu oluruz hem de sahip olduğumuz vatanı daha ileriye taşıyabiliriz.

-SON-

 

Sorumluluklarımız ile ilgili kısa ve uzun kompozisyon örneklerini beğendiğinizi umarız. Sizler de sorumluluklarımızı anlatan metinler oluşturabilir veya sorumluluk duygusu ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümünden anında paylaşabilirsiniz.

1 Yorumlar

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski