Selamlaşmanın önemi ile ilgili kompozisyon örnekleri sunduğumuz bu sayfada selamlaşmak kavramının ne olduğu, selamlaşmanın insan hayatındaki yeri ve önemi, insanlara selam vermenin insanlar üzerindeki etkileri üzerinde durmaya çalıştık. Selamlaşma hakkında kompozisyon örneklerini oluştururken giriş gelişme sonuç bölümlerine dikkat ettik ve her bir yazıya uygun başlıklar seçtik. Sizler de selamlaşmanın önemi konulu kısa veya uzun bilgilendirici metin, deneme yazısı, makale örnekleri hazırlayıp bize gönderebilirsiniz.

 

selamlaşmak ile ilgili yazılar
Selamlaşma

SELAMLAŞMA

     Selamlaşma, çeşitli söz ve davranışlarla insanlara iyilik ve esenlik dilemektir. İnsanlara sevgi ve saygı duymanın göstergesidir. Bir insanı selamladığımızda ona karşı sevgi ve saygımızı göstermiş oluruz.

     Günlük yaşamda en çok kullandığımız selamlaşma sözleri ‘’günaydın, iyi akşamlar, selamünaleyküm, merhaba, kolay gelsin, hayırlı geceler, tünaydın’’ gibi sözlerdir. Görüldüğü gibi bu sözlerin tümü selam verdiğimiz kişiye güzellikler dilemektir. Örneğin ‘’günaydın’’ demek ‘’günün aydın olsun, derdin sıkıntın olmasın...’’ gibi anlamlara gelir. Selamlaşmak, insanlara tebessüm etmek onları mutlu eder. Aynı şekilde bize tatlı bir gülümsemeyle selam verildiğinde selam veren kişiye karşı içimizde bir sevgi besleriz ve onun da bizi sevdiğini düşünürüz.

     İnsanları küçük bir selamla bile mutlu etmek bu kadar kolay olduğuna göre selamlaşmayı önemsemeli, insanlarla iyi iletişimler kurmak için onları güzelce selamlamalıyız.

-SON-

 

SELAMLAŞMANIN ÖNEMİ

     Selamlaşmak, sevgi, saygı ve muhabbetin belirtisidir. Bazen en ufak bir selam bile bir insanı mutlu etmeye yeter. Selamlaşmanın hem kültürümüzde hem de dinimizde büyük bir yeri ve önemi vardır.

     Birbirini tanıyan insanlar herhangi bir yerde karşılaştıklarında selamlaşır, birbirinin halini hatırını, bir ihtiyaçlarının olup olmadığını sorarlar. Böylece güzel bir iletişim kurarak birbirlerine olan sevgi ve saygılarını beslemiş, pekiştirmiş olurlar. Selamlaşmak, peygamber efendimizin de güzel bir sünnetidir. İnancımıza göre birine selam vermek sünnet iken, birinin bize verdiği selama karşılık vermek farzdır. 

     Her Müslüman, düşmanı dahi olsa kendisine verilen selamı almakla mükelleftir. İnsanlar tanıdığı kişilere selam verse de tanımadıklarına kolay kolay selam vermezler. Oysa Allah'ın selamı herkes içindir. Yolda karşılaştığınız bir insanı hiç tanımasanız bile ona gülümseyerek bir selam verdiğinizde, belki de onun daha pozitif bir gün geçirmesini bile sağlayabilirsiniz. Bu nedenle selam vermekten çekinmeyin.

     Ne yazık ki günümüzde selamlaşmanın önemi pek kalmamış veya sadece kuru lafta kalmış. Aynı binada yaşadığımız komşularımıza bile selam vermekten çekiniyoruz veya selam versek de küçük bir muhabbete durmuyoruz. Onlardan uzak duruyoruz. Muhabbet bir selamla başlar. Tanımak, tanışmak istediğiniz bir insana gönülden selam verdiğinizde, onun da gönlünün kapılarını size açtığını görebilirsiniz.

     Ufak bir veya birkaç kelime hiçbirimizin diline yapışmaz. Hiç kimse de verdiğimiz bir selam için bizi ayıplamaz. Aksine bize karşı sevgi ve muhabbet duyar. Bu nedenle selamlaşmayı bir alışkanlık haline getirmeli, insanları içten bir şekilde selamlamalıyız.

-SON-

 

Sevgili ziyaretçilerimiz, dileriz ki selam vermenin, selamlaşmanın önemini daha iyi kavramışsınızdır. Sizler de çevrenizdeki insanlara en güzel selamları verin ve onların selamlarına en güzel şekilde mukabelede bulunun. Dilerseniz sizde selamlaşma ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi içeren yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum

Daha yeni Daha eski