Oruç ile ilgili kompozisyon örnekleri sunduğumuz bu sayfada orucun faydaları, İslam dininde orucun önemi ve fazileti üzerinde durduk. Oruç konulu bu yazıların her birine uygun bir başlık seçip kompozisyon kurallarına uygun olması için giriş gelişme sonuç bölümleri halinde yazdık. Sizler de orucun anlam ve önemini anlatan bilgilendirici metin, deneme yazısı örnekleri yazıp bize gönderebilirsiniz. Şimdi oruç hakkında kompozisyonlara geçelim.

 

oruç ile ilgili kompozisyon
Oruç

ORUÇ VE ORUCUN ÖNEMİ

     Oruç, İslam dininin beş şartından biri olan önemli bir ibadettir. Müslümanlar üzerinde farz olan oruç Ramazan orucudur. Ramazan ayı dışında tutulan oruçlar ise Allah'ın rızasını kazanmak üzere tutulan ve sünnet olan oruçlardır.

     Dinimizde orucun önemi büyüktür. Reşit olan ve herhangi bir sağlık problemi olmayan herkes Ramazan orucunu tutmakla mükelleftir. Emrini yerine getirerek Allah'ın rızasını kazanmanın yanında orucun insanlar için büyük faydaları vardır. Oruç sayesinde yıl boyunca çalışan organlarımız, bu ibadeti gerçekleştirdiğimizde dinlenmiş olur; böylece daha sağlıklı hale gelir. Oruç, muhtaç insanların halinden anlamak, sabrı öğrenmek açısından da çok önemlidir. Oruçlu insan her türlü kötülükten, kötü söz ve davranışlardan, insanlarla kavga etmekten de uzak duracağı için onu günahlardan da uzak tutmaktadır.

     Rabb'imizin bize verdiği onca nimet karşılığında elbette biz de onun emirlerine uymalı ve orucumuzu en güzel şekilde tutmalıyız. Böylece hem kendi sağlığımızı korumuş hem de Allah'ın rızasını kazanmış oluruz.

-SON-

 

ORUCUN FAYDALARI

     Allah'ın koyduğu bütün emir ve yasaklarda bir hikmet vardır. O, hiçbir şeyi boşuna yasaklamamış veya yapılmasını emretmemiştir. O bizden bir şeyler istediyse, istediği şeyde bizler için faydalar vardır.

    Öncelikle şunu belirtelim. Bizim, Allah'ın emirlerini sorgulamak gibi bir şansımız yok. O, herhangi bir ibadeti yapmamızı istiyorsa, bize fayda sağladığını düşünsek de düşünmesek de sırf onun rızasını kazanmak için bile olsa o ibadeti yerine getirmeliyiz ve getiririz de... Ancak sonsuz şefkat ve merhamet sahibi Allah, hiçbir şeyi sebepsiz yaratmamıştır. Oruç da böyledir. Birçok insanın aç kalarak sağlığına zarar verdiğini düşünmesinin aksine oruç hem beden hem de ruh sağlığı için son derece gerekli ve yararlıdır. 

     Biz insanlar ne yazık ki sağlıklı beslenme konusunda pek de becerikli değiliz. Çoğu defa sağlığımız düşünmek yerine zevklerimizi düşünür önümüze gelen her şeyi patlayasıya yeriz. Durum böyle olunca da bir süre sonra vücudumuz zarar görmeye başlar. İşte, oruç ibadeti de bu zararı ortadan kaldırmanın veya en aza indirmenin en iyi yollarından biridir. Belli bir süre aç kaldığımızda, bütün organlarımız dinlenme fırsatı bulur. Bağırsaklarımızdaki kötü bakteriler yok olmaya başlar. Karaciğer ve diğer organlarda birikip hayatımızı tehlikeye atan yağlarımız yanmaya başlar. Tüm bunlar, daha sağlıklı bir bedene sahip olmamızı sağlar.

     Orucun beden sağlığının yanında ruh sağlığı üzerinde de önemli etkileri vardır. Her şeyden önce oruçlu kişi kendisini daha huzurlu ve mutlu hisseder. Oruçlu iken insanları kırıp incitmekten imtina eder. Kendisini Allah'a daha yakın hisseder. Uzun süre aç ve susuz kalarak sabrı öğrenir ve kendisine olan güveni artar. Tüm bunlar, kişinin daha mutlu bir hal almasını sağlar.

     Ramazan ayı, aynı zamanda yardımlaşma ayıdır. Bu ayda, varlıklı olanlar, yoksullara yardımlarda bulunup onları mutlu eder. Yardımlaşma ve dayanışma duygusu insanlar arasında yayılır. Zenginler, yoksulların halinden anlar. Böylece insanlara iyilik yapmanın, onlara yardım etmenin önemi daha çok anlaşılır.

     Hem bedenimize hem de ruhumuza büyük faydaları olan oruç ibadetini elbette tutmalıyız. Oruç tutarak Allah'ın rızasını kazanmış oluruz. Karşılığında ise büyük bir mükafat olan cennetle ödüllendiriliriz.

-SON-

 

Ramazan orucu ile ilgili kompozisyon örneklerimizi umarız sizler de beğenmişsinizdir. Dilerseniz sizler de orucun beden ve ruh sağlığına etkisi hakkında düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Yorum

Daha yeni Daha eski