Fedakarlığın önemini anlatan kompozisyon örnekleri ile yine karşınızdayız. Fedakarlık ile ilgili kompozisyon örneklerinin her birine güzel bir başlık seçip her bir yazıyı giriş gelişme sonuç kuralları çerçevesinde oluşturduk. Hem kısa hem de uzun yazı örnekleri sunarak herkese faydalı olmaya çalıştık. Sizler de fedakarlık konulu yazı, bilgilendirici metin yahut deneme yazısı yazarak bize gönderebilirsiniz. Şimdi fedakarlık hakkında kompozisyon örneklerini okumaya geçelim.

 

fedakarlığın önemi hakkında kompozisyon
Fedakarlık

FEDAKARLIK

     Fedakarlık, iyi bir amaç uğruna kendi kişisel zevklerimizden, hak ve özgürlüklerimizden vazgeçip tüm imkanlarımızla gerçekleşmesini istediğimiz şey için çalışmaktır. Eğer fedakar olursak istediğimiz birçok hedefi gerçekleştirebiliriz.

     Fedakarlığı ya sevdiğimiz insanlar, ya içinde bulunduğumuz toplum ya da yine kendi çıkarlarımız için yaparız. Örneğin ailemizin veya çocuklarımızın daha iyi yaşam koşullarına sahip olması için, vatanımızın gelişmesi için veya kendimiz için belirlediğimiz bir hedefe ulaşabilmek için fedakarlık yapmamız gerekebilir.

     Fedakarlık yapmadan büyük başarılar elde etmek zordur. Örneğin bir öğrencinin fedakarlık yaparak eğlencesinden, uykusundan, arkadaşlarından taviz vermesi gerekir ki başarılı olabilsin. Aksi durumda ne yazık ki istediği başarıyı elde edemez.

-SON-

 

FEDAKARLIĞIN ÖNEMİ

     Hiçbir başarıya çiçekli yollardan gidilmez. Ulaşılması zor olan bir hedefiniz varsa çeşitli fedakarlıklar göstermeden bu hedefe ulaşmanız çok zor belki de imkansızdır. Bu nedenle nelerden vazgeçmeniz, neleri göze almanız gerektiğini çok iyi bilmelisiniz. İşte, hedefinize ulaşmak için bazı güzel şeylerden vazgeçmeniz, bazı kötü durumları göze almanız fedakarlık örneğidir.

     Bu dünyada hiçbir başarı kolay elde edilmemiştir. Bugün, aklınıza gelen her türlü teknolojik buluş veya bilimsel bilgi, büyük fedakarlık, özveri ve çalışmanın ürünüdür. Örneğin Edison, ampulü oturduğu yerden icat etmemiştir. Veya bir hekim, herhangi bir hastalığın tedavisini keyif sürerek bulmamıştır. Bu kişiler, bunları yapmak için belki günlerce uykusuz kalmış, yemeden içmeden kesilmiş, binlerce başarısız deneme yapmıştır. Herkes günlük hayatına devam edip eğlenirken onlar nice sıkıntılarla boğuşmuştur. Eğer bu kişiler onca fedakarlıkta bulunmasaydı, bu başarıyı elde edemeyecekler ve insanlık için bu kadar büyük buluşlar elde edemeyeceklerdi. Şu an üzerinde yaşadığımız topraklar da kolay kazanılmadı. Biz istediğimiz gibi keyfini sürüyoruz; ancak bu topraklar atalarımızın kanıyla sulanarak elde edildi. Eğer dünya savaşlarında atalarımız fedakar olmayıp kolayı seçseydi, bugün bu topraklarda bizler değil başkaları yaşıyor olacaktır.

     Her büyük başarının arkasında büyük fedakarlıklar vardır. Bizler de bu büyük başarıları elde etmek istiyorsak, sevdiklerimize güzel bir gelecek kurup onların mutlu olmasını veya hayallerimizin gerçek olmasını istiyorsak fedakar olmalı ve bu yolda çekilecek her türlü sıkıntıyı ve zorluğu göze almalıyız.

-SON-

 

FEDAKARLIK BAŞARIYI GETİRİR

     Fedakarlık bir ağaç, meyvesi ise başarıdır. Gereken fedakarlığı gösteren herkes, istediği başarıya muhakkak ulaşacaktır. Hayal ettiğimiz, gerçekleşmesini istediğimiz şeyler her zaman kolay gerçekleşmez. Bunları gerçekleştirmek için büyük çaba harcamamız gerekebilir. Zaten her şey öyle çok kolay olsaydı herkes başarılı, mutlu ve varlıklı olurdu. Oysa tüm bunları elde edenler, gereken fedakarlığı gösterenlerdir.

     Fedakarlık, istediğimiz şeyi gerçekleştirmek için bazı zevklerimizden ödün vermektir. Örneğin fedakarlık konusunda ilk gösterilecek örnek annelerdir. Anneler, çocuklarını en güzel şekilde yetiştirmek, onları sağlıklı bir şekilde büyütmek, en iyi şekilde eğitmek ve onlara güzel bir gelecek kurmalarında yardımcı olmak konusunda son derece fedakardırlar. Bebeklerini doyurmak için geceleri uykusundan feragat edip defalarca uyanırlar, hasta olduklarında sabahlara kadar başlarında dururlar. Hiç durup dinlenmeden evi temizler, çocuklarını doyurmak için yemek yapar, bulaşıkları yıkar ve yapılması gereken her şeyi yaparlar.

     Eğer anneler, tüm bu fedakarlıkları göstermese çocukları istediği gibi sağlıklı olmayacak ve yetişmeleri gerektiği gibi yetişemeyeceklerdir. Yine başarılı bir eğitim hayatı sürdürmek isteyen bir öğrenci tüm zamanını eğlenerek, bilgisayar ve tablet başında geçirerek, arkadaşları ile oyun oynayarak veya uyuyarak bunu başaramaz. Her şeyden önce okulda derslerini dikkatle dinlemeli, derslere hazırlıklı gitmeli, ödevlerini yapmalı, testlerini çözmeli ve öğrendiklerini sürekli tekrar etmeli. Bunları yapmayan yani yeterince fedakarlık göstermeyen öğrenciler için iyi bir üniversite veya iyi bir bölüm sadece hayal olarak kalır. Fedakar olanlar ise istedikleri başarıya muhakkak ulaşır ve istedikleri mesleğe sahip oldukları için ömür boyunca mutlu olur.

     Fedakarlık bir ağaca benzer. Bu ağacın suyunu, gübresini zamanında verir, gerekli budamalarını aksatmadan yaparsanız size meyve verir. Fedakarlığın gerektirdiklerini yaptığınızda ise gerçekleştirdiğiniz hayaliniz, o ağacın meyvesi olur. Geçmişten beri adını tarihe altın harflerle yazan birçok önemli şahsiyet bulunmaktadır. Kimisi felsefe alanında, kimisi tıp, kimi astronomi, kimi fizik, kimi teknoloji alanında tüm insanlığa faydalı işler gerçekleştirmiş ve büyük başarılara ulaşmıştır. Bu şahsiyetler bu başarıları kolay elde etmemiştir. Her biri belki de istediğini başarmak için nice zorluklardan geçmiş, nice engelleri aşmış, uykusuz günler geçirmiş ve belki de toplumdan, arkadaşlarından bile soyutlanmak zorunda kalmıştır. Tüm bunlar fedakarlıktır. Fedakarlık yapıldığında ise istenen hedefe ulaşılmıştır.

     Her zaman dediğimiz gibi iyi işler fedakarlık olmadan başarılamaz. Bu yüzden bir hayaliniz veya hedefiniz varsa ona ulaşmak için her türlü fedakarlığı göze alın. Siz bunu yaptığınızda başarı muhakkak ayağınıza gelecektir; çünkü hiçbir başarı ulaşılamayacak kadar yüksekte değildir.

-SON-

 

 

Fedakarlık ve fedakarlığın önemi ile ilgili kompozisyon örneklerini okudunuz. Sizler için fedakarlığı her yönüyle anlatmaya çalıştık ve tüm bunları kompozisyon kuralları çerçevesinde yaptık. Beğendiğinizi umarız. Sizler de fedakarlık ile ilgili düşüncelerinizi yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum

Daha yeni Daha eski