Akıl ile ilgili kompozisyon örnekleri sunduğumuz bu sayfada aklın önemi, akıllı olmak konuları üzerinde durduk. Akıl hakkında kısa ve uzun iki kompozisyonu giriş gelişme sonuç halinde yazdık. Faydalı olması dileğiyle...

 

aklın önemi ile ilgili kompozisyon
Akıl

AKIL (Kısa Kompozisyon)

     Akıl, beynin işlevlerini yerine getirebilme, onu kullanabilme yetisidir. İnsanları hayvanlardan ayıran en önemli husus akıldır. Aklını etkin bir şekilde kullanmayan kişinin hayvandan pek farkı yoktur.

     Akıl bize doğru yolu bulabilelim, kendimiz için en iyisini yapabilelim ve hayatta karşılaştığımız sorunları çözebilelim diye verilmiştir. Eğer bu yetiyi doğru yolda kullanmıyorsanız, aklınızı sadece yanlış işlerde kullanıyorsanız pek akletmiş sayılmazsınız. Akıl olmasaydı biz de tıpkı hayvanlarınki gibi bir yaşam sürer, yaptığımız her şey hep aynı olurdu ve diğerlerinden hiçbir farkımız kalmazdı. Oysa akıl sayesinde kendimizi sürekli geliştirebiliyor, hayatımızı daha güzel, daha kolay hale getirebiliyoruz.

     Allah'ın verdiği bu nimeti en güzel, en verimli şekilde kullanmak hepimizin görevidir. Bunun için de aklımızı, zekamızı çalıştıracak faaliyetlerde bulunmalı, sürekli okumalı, öğrenmeli ve kendimizi her konuda geliştirmeliyiz.

-SON-

 

 

AKIL (Uzun Kompozisyon)

     Akıl, Allah'ın insanlara bahşettiği en güzel nimettir. Kelime olarak muhakeme etme, kavrayabilmek, beynin işlevlerini yerine getirebilme anlamına gelir. İnsanları diğer canlılardan ayıran en temel özellik akletmesidir, yani akıldır.

     Akıl, sağlıklı olan her insanda doğuştan vardır; ancak bazı insanlar diğerlerinden daha akıllı olabilirler. Bunda genetik faktörlerin yanında çevresel faktörler de yer alır. Hatta aklın gelişip ilerlemesinde en önemli etken çevre ve kişinin kendisidir demek yanlış olmaz.

     Akıl, çalışmakla, emek verilmekle gelişen bir yetidir. Bir insan problemlerle karşılaştığında o problemlerin üzerine gidip onları çözmek için gücünü zorlarsa aklı gelişir. Bunu sadece matematiksel problemlerle sınırlı tutamayız tabii. Problemden kasıt, çözüm üretilmesi gereken her türlü iş, sıkıntı vesairedir.

     Akıllı olmak, insan erdemlerine yakışır bir şekilde davranmak, kendine zarar verecek şeylerden uzak durmak ve faydalı olanla uğraşmaktır aynı zamanda. Akıllı insan nerede nasıl davranacağını bilen insandır. Kendisi için en iyiyi, en faydalıyı seçebilen ve uygulayan insandır.

     Akıl insanlar için güzel bir nimet olsa da bu nimete sahip olmanın getirdiği bazı sorumluluklar da vardır. Örneğin bu dünyada hem insanlar hem de hayvanlar yaşam sürmektedir. İnancımıza göre ikisini de yaratan Allah'tır. Ancak hayvanlara akletme yani irade kabiliyeti verilmediğinden onlar herhangi bir imtihana tabi değildir.

     Oysa insanlar imtihana tabidir. Allah insanlara akıl vermiş ve bunun karşılığında da bazı şeylerden uzak durmalarını, bazı şeyleri de yapmalarını emretmiştir. Eğer yanlış yola saparsanız, aklınızı doğru yolda kullanmamışsınız demektir. Bu da Allah tarafından cezalandırma sebebidir. Sonucu da cehennemdir. Bu nedenle Allah'ın verdiği akıl nimetine karşı, bizler onu iyi ve doğru yolda kullanmalıyız.

-SON-

 

Aklın önemi ve akıl kavramı konularında yazdığımız kompozisyon yazılarını beğendiğinizi umarız. Sizler de akıl ile ilgili yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorum

Daha yeni Daha eski