Başarı ile İlgili Kompozisyon

Başarı ile ilgili kısa ve uzun kompozisyon örneklerini iyi bir başlık ile ve giriş, gelişme, sonuç bölümleri ile sunduk.

Farklı konularda kompozisyon örnekleri sunduğumuz sitemizin bu sayfasında başarıya yer verdik. Başarı ile ilgili kısa ve uzun kompozisyon örnekleri hazırladık. Başarı konulu kompozisyon örneklerinin tümüne güzel bir başlık seçerek her birini giriş gelişme sonuç bölümlerine uygun şekilde dizayn ettik. Sizler de başarı hakkında bilgilendirici metin, deneme yazısı yazabilir, yazılarınızı bize yorum aracılığı ile gönderebilirsiniz. Şimdi başarı ile ilgili kompozisyon yazılarımıza geçelim.

 

başarı ile ilgili yazılar
Başarı

BAŞARI

     Başarı, gerçekleştirilmesi zor bir işi gerçekleştirmektir. Herkesin yapabileceği kolay şeyleri yapmak başarı değildir. Başarı, herkesin yapamadığını, büyük emek vererek yapabilmektir.

     Hiçbir başarı kolay elde edilmez. Başarılı olmak için önce başarabileceğimize inanmalı ve asla pes etmeden çalışmaya devam etmeliyiz. Başarılı insanların en büyük özelliği çalışkanlıktır. Çalışkan olanlar, emek vermekten, çaba harcamaktan asla çekinmezler. Önüne gelen tüm engelleri böylece aşarlar ve başarıya ulaşırlar.

     Eğer başarılı olmak istiyorsak bazı zorlukları göze almalıyız. Gerekirse bazı zevklerimizden veya ihtiyaçlarımızdan ödün vermeliyiz. Gerçek anlamda çabalarsak başarı bize yakın olacaktır.

-SON-

 

BAŞARMAK İÇİN İNANMALISIN

     Büyük zaferler, bu zaferleri elde edebileceklerine tüm kalbiyle inananlara aittir. Evet, inanmak başarmanın yarısıdır. Gerçekleştirilmesi emek isteyen zor bir işi ancak bu işi yapabileceğinize inanarak gerçekleştirebilirsiniz. İnancı olmayan biri, zaten ilk adımı hiç atmayacaktır. İlk adım atılmayınca da bir karış bile yol alınmaz.

     İnsan, mükemmel yaratılan bir varlıktır. İnsan beyni, bilgisayarlarla bile yarışacak kapasitededir. Ancak ne yazık ki çoğumuz bunun farkında değiliz ve beynimizin sınırlarını bilmiyoruz. Çoğu defa azıcık zor görünen bir işi başarabileceğimize inanmıyoruz. Aslında bir nevi beynimize hakaret etmiş oluyoruz. İnsan gerçekten ister ve yeterince emek verirse yapamayacağı hiçbir şey yoktur. Düşünsenize, belki çoğumuz cep telefonu ile seslerin aynı anda dünyanın diğer tarafına nasıl gittiğine veya uçakların havada nasıl kaldığına anlam bile veremezken birileri kalkıp bunları bulmuş veya icat etmiş. Peki, bunlar farklı dünyadan mı gelmişler? Elbette ki hayır. Yapabileceklerine inanmışlar, beyinlerinin sınırlarını zorlamışlar ve başarmışlar.

     İnanın çalışarak neleri yapabileceğinizi bilseydiniz belki gece gündüz demeden çalışırdınız. Eğer bir hayaliniz veya hedefiniz varsa, o hedefinize ulaşabileceğinize inanın. Bu yolda önünüze çıkan tüm engelleri pes etmeden aşın. Siz çalışıp emek verdikçe her şey daha kolay olacaktır. Ve çok geçmeden hedefinize varmış olacaksınız.

-SON-

 

HİÇBİR BAŞARI ULAŞILAMAYACAK KADAR YÜKSEKTE DEĞİLDİR!

     İnsan, hayal ederek gelişen bir varlıktır. Bugün aklınıza gelebilecek her buluş, iyi bir hayalin ürünüdür. Önce hayattaki bir eksikliği bulursun, sonra bu eksikliği tamamlamak için hayal edersin. Herkes hayal edebilir; ancak herkes bu hayali gerçekleştirme imkanına sahip olamaz.

     Hayallerini gerçekleştirenler ise fizik kurallarına aykırı olmadığı sürece her şeyi yapabileceklerine inanan, bu inancını asla kaybetmeyen ve durmadan çalışanlardır. Hiçbir şey yapılamaz değildir. Olmaz diye bir şey yoktur. Yeter ki siz başarıya ulaşmayı gerçekten isteyin ve özverili bir şekilde çalışarak hedefinize adım adım yaklaşın.

     Kalın bir kitaba baktığınızda belki korkarsınız, kitabı bitiremeyeceğinizi düşünürsünüz. Çünkü siz bütüne odaklanmışsınızdır. Oysa zor işleri parçalara bölerek yaptığınızda, her şeyin daha kolay göründüğünü görürsünüz. İşte, o kitabı da sayfaları tek tek okuyarak bitirirsiniz. Bu yüzden zor bir işi parçalara bölün ve her parçasını sırayla halledin.

-SON-

 

BÜYÜK BAŞARILAR

     Tarih, büyük başarı örnekleri ile doludur. Birçok insan vardır ki ulaştıkları başarılar sayesinde adlarını altın harflerle yazmıştır. Bu kişiler sizden bizden üstün varlıklar da değildir. Hepimiz gibi onlar da bir anne babadan doğmuş, ana sütü emmiş, emeklemiş, yürümüş sonra koşabilmiş insanlardır. Yine birçoğu yoksulluk ve imkansızlıklar içinde büyümüştür.

     Ancak bu kişileri biz sıradan insanlardan ayıran bazı yönleri de vardı tabii. Her şeyden önce bu kişiler kendilerine inanıyorlardı. Her zorluğu göze almışlardı, bu yüzden cesurdular. Bıkmadan usanmadan çalışıyorlardı, çalışkandırlar. Biliyorsunuz, ampul Edison tarafından bulunmuştu. Bulmak için o kadar çok emek vermiş o kadar çok deneme yapmıştı ki artık etrafındakilerin dalga konusu olmaya başlamıştı. Ancak o, her başarısız denemesinde bile mutlu olmuş, ‘’Ampul bulamamanın bir yolunu daha buldum.’’ Diyerek diğer denemelerine başlıyor, böylece hedefine bir adım daha yaklaşmış oluyordu. Nihayetinde çalışmalarının karşılığını buldu ve tüm insanlığı hem gerçek hem de mecaz anlamda aydınlığa boğdu.

     Hazır başarıdan bahsetmişken şu hikayeden de bahsetmemek olmaz. Zamanında ayakkabı üretimi yapan iki şirket varmış. Kendi ülkelerinde ayakkabı konusunda en iyi iki şirket. Bu şirketler bir gün falanca ülkeye birkaç elemanlarını göndermişler. Eğer şartlar uygunsa o ülkede de ayakkabı fabrikası açıp kar elde etmeyi düşünmüşler. Birinci şirket elemanlarını göndermiş. Elemanlar ülkeye gitmiş ama bir de ne görsünler? Bu ülkede kimse ayakkabı giymiyor, herkes çıplak ayakla dolaşıyor. Düşünmüşler ve kendi kendilerine ‘’Tüh ya! Bu ülkede ayakkabı fabrikası kurmak çok saçma olur, bu insanların ayakkabının varlığından haberi bile yok.’’ deyip üzgün üzgün kendi ülkelerine dönmüşler.

     Daha sonra ikinci şirket, elemanlarını göndermiş. Bu elemanlar ülkeye ayak basar basmaz insanların ayakkabısız olduğunu görmüşler ve sevinçten ne yapacaklarını şaşırmışlar. ‘’Allah be! Bu ülkede kimsede ayakkabı yok, çok iyi satışlar yapacağız diyerek mutlulukla kendi ülkelerine dönmüşler. Döner dönmez de kısa sürede tüm hazırlıkları yapıp o ülkeye fabrikayı yapmışlar. Ve neredeyse herkese ayakkabı satmışlar. Böylece çok büyük kazançlar elde etmişler.

     Başarı böyle bir şey. Önce inanmanız gerekir. Uğraşmanız gerekir. Aklınızı kullanmanız ve her şeyden önemlisi denemeniz gerekir. İkinci şirket denedi ve hayal edemeyecekleri kadar büyük bir başarı elde etti. Birinci şirket inanmadı, denemedi ve denemediğine de pişman oldu.

     Bunlar gibi yüzlerce, belki binlerce başarı öyküsü vardır. Düşünün ki etrafınızda ne kadar teknolojik alet varsa her birinin arkasında bir başarı öyküsü yatıyor. Siz de inanarak ve çok çalışarak bu öykülerden birinin sahibi olabilirsiniz.

-SON-

 

Sevgili arkadaşlar, yukarıda başarı ile ilgili dört farklı kompozisyon örneği sunduk. Gördüğünüz gibi başarıyla ilgili kısa kompozisyon da var, uzun olanı da var. Bu nedenle ilkokul, ortaokul, lise öğrencileri için uygundur. Ödev için bilgilendirici metin veya başarı ile ilgili deneme yazıları arayanlar da elbette ki bu yazıları kullanabilir; çünkü bu yazılar deneme türündedir ve bilgilendirici metin mahiyetindedir. Yazıları beğendiyseniz lütfen kısa da olsa düşünceleriniz bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin. Teşekkürler.

YORUMLAR

BLOGGER: 10

Ad

Hikaye,2,Kompozisyon,141,Şiir,2,
ltr
item
Kısa Kompozisyon ve Hikaye Örnekleri: Başarı ile İlgili Kompozisyon
Başarı ile İlgili Kompozisyon
Başarı ile ilgili kısa ve uzun kompozisyon örneklerini iyi bir başlık ile ve giriş, gelişme, sonuç bölümleri ile sunduk.
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEgiTSWzrInNfVvCdc-ZT4-rezGDnuOfmiTS3ZA9pNQwfeac7dRFtrwY6Y-numO57Biz6Rzk_nA8azWsTGEUbDBoHoYzN7hHI_YnNmDTXvjtLJJv7aYwczNqNWlK7HPPqz1ohWPXnpppuxiqSP8VN31mstVs4uFD5XdmRYGTQbhlghOGZQG-W9WU-3a9=w320-h119
https://blogger.googleusercontent.com/img/a/AVvXsEgiTSWzrInNfVvCdc-ZT4-rezGDnuOfmiTS3ZA9pNQwfeac7dRFtrwY6Y-numO57Biz6Rzk_nA8azWsTGEUbDBoHoYzN7hHI_YnNmDTXvjtLJJv7aYwczNqNWlK7HPPqz1ohWPXnpppuxiqSP8VN31mstVs4uFD5XdmRYGTQbhlghOGZQG-W9WU-3a9=s72-w320-c-h119
Kısa Kompozisyon ve Hikaye Örnekleri
https://www.kompozisyonhikaye.com/2021/11/basar-ile-ilgili-kompozisyon.html
https://www.kompozisyonhikaye.com/
https://www.kompozisyonhikaye.com/
https://www.kompozisyonhikaye.com/2021/11/basar-ile-ilgili-kompozisyon.html
true
7726882460355549074
UTF-8
Tüm Mesajlar Yüklendi Herhangi bir yazı bulunamadı! Tamamını Gör Devamını Oku... Yanıtla Yanıtlamaktan Vazgeç Sil Tarafından Anasayfa SAYFALAR YAZILAR Tamamını Gör ŞUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR ETİKET ARŞİV ARA BÜTÜN YAZILAR Aradığınız yazı bulunamadı! Anasayfaya Dön Pazar Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Cumartesi Pzr Pts Salı Çrş Prş Cuma Cts Ocak Şubat Mart Nisan Mayıs Haziran Temmuz Ağustos Eylül Ekim Kasım Aralık Ock Şbt Mrt Nsn Mys Hzr Tem Ağs Eyl Ekm Ksm Arl Şimdi 1 Dakika Önce $$1$$ dakika önce 1 saat önce $$1$$ saat önce Dün $$1$$ gün önce $$1$$ hafta önce 5 haftadan daha önce Takipçiler Takip Et THIS PREMIUM CONTENT IS LOCKED STEP 1: Share to a social network STEP 2: Click the link on your social network Copy All Code Select All Code All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy Table of Content